Stres Yapmayan Stres Kitabı - Akın BAŞAL

Kariyer Merkezi

“Kariyer merkezi” isimli ücretsiz e-kitabımıza ulaşmanıza bir adım kaldı.
Yeni eğitimlerim, konferanslarım, kitaplarım,makalelerim ve son okuduğum kitaplarda altını çizdiğim bölümlerden sizi de haberdar etmemi ister misiniz?
Lütfen, akinbasal.com “haftalık bilgi paylaşımı” bültenine abone olun.

Abone olmadan indirmek için tıklayınız
ipsa scientia potestas est.
(Bilgi tek başına bir güçtür.)
Hiç, bilenle bilmeyen bir olur mu?
(Kuran-ı Kerim Zümer süresi 9. Ayet)
Hayatta en hakiki mürşit ilimdir
(Mustafa Kemal Atatürk)
Dünyayı değiştirebilmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah: eğitimdir (Nelson Mandela)

Stres Yapmayan Stres Kitabı

Sizinle anlaşalım:
“Hiç stresim olmasın, bütün gün balık tutayım, onları şöyle güzel bir ateşte pişirip yedikten sonra, akşamları da hamakta uyuyayım serin rüzgarlara karşı…” hayallerine kapılmayın.
Yok öyle birşey. Çalışmalıyız. Hayatımıza bir anlam katmalıyız. Mücadele etmeliyiz. Kontrolü ele almalıyız. Çünkü hayat; Siz neresinden tutarsanız öyle görünür…. Siz ne kadar izin verirseniz o kadar yıpratır… Sizin ne kadar sağlam ve hazırlıklı olduğunuza bakar…
Sophokles’in söylediği gibi: Talih, kendi kendilerine yardım etmeyenlere, yardım etmez.
Çalışmak stres yapar demeyin.
“Başarı’nın ‘Çalışma’dan önce geldiği tek yer sözlüktür…”
“Hiç stresi olmayan adamın başarılı olması ancak mucizevi tesadüflerle olur…”
Bakın Hans Selye ne güzel söylüyor: “Amaç stresten kaçmak değildir… Bu yemekten, çalışmaktan veya sevgiden kaçmak gibi bir ey olur. Fakat kendinizi tamamen ifade edebilmeniz için önce size en uygun olan stres düzeyini bulmanız gerekir.”
İşte bu kitap size en uygun stres seviyenizi bulmanıza ve stresinizi daha kolay yönetebilmenize yardımcı olmak için yazıldı.

 • Fethi Oğuz - Banka / Yönetici 

  Stres kitabınızı büyük bir keyifle okudum.Öncelikle böyle bir kitap yazdığınız için teşekkür ediyorum.

 • Didem Akkuş 

  "Stres Yapmayan Stres Kitabı" 'nı aileme okumaları için vermiştim. Bayramda bir araya gelince kitabı da getirdiler, çok faydalı bulduklarını benim de muhakkak okumam gerektiğini söylediler. Okudum ve hayatımda uygulamaya koymaya başladım. Bu vesile ile birlikte size bir kere daha teşekkür etmek istiyorum.

 • Seda Küçük - Sedolinkanın ik'sı- Kitap inceleme yazısı 

  Stres günlük hayatımızda çok duyduğumuz, her şeyin nedeni olan ve hayatımız boyunca en çok duyacağımız kelime. Her ne kadar stresten uzak durmaya çalışsak da bundan uzaklaşmak pek mümkün olmuyor. Tabii bu demek değildir ki stres her zaman kötü bir şeydir. Aslında baktığınız da sizi iş bitirmeye yönlendiren, başarıya ulaştıran da strestir. Belki de sorumluluk duygunuzu tetikleyen bir şey olarak ilk önce stres geliyordur. Bu konuyla ilgili birçok yazıya araştırmaya denk gelebilirsiniz. Ben de Akın BAŞAL’ın ‘’Stres Yapmayan Stres Kitabı’’ nı okuyarak konu ile ilgili farklı bakış açısı elde ettim. Akın BAŞAL’ın kitabı yazma nedeni; belli bir süre zorluk yaşayıp ve o zorluğu aştıktan sonra kendi deneyimlediklerinden yola çıkarak bire bir uyguladıklarını kaleme almak istemesi. Kitap bölümlerden oluşuyor ve akıcı bir dil anlatımı kitabı en kısa sürede bitiriyorsunuz. Çünkü günlük hayatınızda hemen uygulayabilecekleriniz kaleme alınmış ve sade bir anlatımda işin içine girince elinizden bırakamıyorsunuz. Bölüm başlıkları; Stres nedir, Fiziksel dayanıklılığımızı arttırmak, Zihinsel dayanıklılığımızı arttırmak, Harekete geçmek. Her bölüm sonunda da testler sunarak aktif okuyucu oluyorsunuz. Günümüzde artık her şeyin nedeni stres derken ve bile bile stresli ortamlarda var olurken neden uzaklaşmak için bugünden bir adım atmıyoruz? Bu durumda beslenme dahi çok önemli. Yediklerimizin, içtiklerimizin hatta nefes alışımızın dahi stresi etkileyeceğini biliyor musunuz? Hatta stresin orta yaşlara gelindiğinde Alzheimra neden olacağını? Bakın Hans Selye ne güzel söylüyor: “Amaç stresten kaçmak değildir… Bu yemekten, çalışmaktan veya sevgiden kaçmak gibi bir şey olur. Fakat kendinizi tamamen ifade edebilmeniz için önce size en uygun olan stres düzeyini bulmanız gerekir.” İşte bu kitap size en uygun stres seviyenizi bulmanıza ve stresinizi daha kolay yönetebilmenize yardımcı olmak için Akın BAŞAL tarafından yazıldı.

 • Aydan Çağ -Çağın İnsan Kaynakları- Kitap inceleme yazısı 

  Stres maalesef hayatımızın her anında yanı başımızda… Özellikle de hızlı yaşam tempomuzda bizi hiç yalnız bırakmıyor ve baş köşede duruyor. Dolayısıyla bizler bu stresi nasıl yeneriz, hayatımızda bize zarar vermeyecek şekilde nasıl konumlandırırız gibi durumlara odaklanırız. Hem özel hayatımızda hem de çalışma hayatımızda stresi yenmenin, onunla savaşmanın yollarını arar dururuz. Belki de bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyordur. “Ne ile karşılaştığımız değil, nasıl karşıladığımız önemlidir.” (Hans Selye) Akın Başal tarafından kaleme alınan genç profesyoneller için yazılmış Stres Yapmayan Stres Kitabı’ndan bugün sizlere bahsetmek istiyorum. Bir kere teorilerle, bilimsel tabirlerle bezenmiş bir kitap değil. Tabii ki zaman zaman onlara da yer verilmiş ama sizi hiç sıkmıyor. Bir çırpıda okuyup, okurken bile stres seviyenizi düşüreceğiniz, bakış açınızda farklılıklar yaratacağınız bir kitap. Hikayelemiş bir kurguda, örneklerle, testlerle, önerilerle sizi de içine alıyor. Kitabı okurken beraber yol alıyor hissine kapılıyorsunuz. Bir şeyleri değiştirmek adına adım atıyorsunuz aslında. En azından ben kitabı okurken stresime stres katıp oflayıp poflayıp nasıl ben bunları yapacağım diye kendimi yiyerek daha da stres seviyemi yükseltmeden huzurla içselleştirdim. Keyifli ve huzurlu günler…

 • GÜLŞEN ERDAĞLI 

  Değerli İnsan, Pozitif yazar Aydınlık yarınların müjdecisi Strese ilaç kitabınızla İYİ Kİ VARSINIZ Size ve yazılarınıza tüm toplumun öyle ihtiyacı var ki: Hele biz Bankacıların... Hayatımda tüm başarılarımı stresi pozitife çevirmeye sresle pozitif beslenmeye borçluyum Dünyayı sevgi kurtaracaktır Sevgiyi de şiir Sonsuz Sevgi Ve SAYGILARIMLA MUTLU YILLAR

 • Rana Kaplan 

  Kafa karışıklığına gerek yok. Formül basit ve kolay... Okuyup uygulayanın yaşam kalitesini arttırma garantili bir kitap...

 • Şerif Gören 

  Kitabı sipariş ettim. Hemen elime ulaştı. Bugüne kadar baştan sona ara vermeden okuduğum tek stres kitabı. Akın Başal eğitim danışmanlığına sonsuz teşekkürler.

 • Arif CEYLAN 

  Stres Yapmayan stres kitabını Akın hocamdan alıp okumaya başladım. Gayet güzel gidiyor. Çok güzel örneklerle açıklamalar yapılmış. Teşekkürler.

 • Mezamorta Kitap içten bir dilde yazılmış, sade ve güzel bir anlatımı var. Özellikle uyku ve beslenme konularındaki önerileri dikkate alınmalı
 • Durmuş Yılmaz Selamlar.. Ben Bursa Coşkunöz’den Durmuş Yılmaz Stres Yapmayan Stres Kitabınızı Dün aldım az önce bitirdim. Gerçekten güzel bir kitap. Sizin verdiğiniz eğitimlere girmiş biri olarak üstünede kitabınızı okuyunca aldığım eğitimin tam olduğuna inandım. Elinze, emeğinize,yürüğinize sağlık. Teşekkür ederim. Akın hocam. Sevgiyle kalın.
 • özüüm sade öz ve akıcı. stresle başa çıkamadığınız zamanlar için bire bir bu kitap tavsiyelerimle.
 • lvntoztrk25 Akın Başal çok başarılı bir kitap yazmış.Kitap çok güzel ve faydalı.Stres faktörlerine basit çözümler sunarak daha ilk sayfalardan itibaren stresli durumlarla başa çıkmamızı sağlıyor.Örnek olarak düzenli bir uyku iyi bir kahvaltı ve bir bardak su ile güne başlamak güne pozitif düşüncelerle başlamak gibi...İş hayatındaki stresli durumlardan, trafikte geçen sürelere kadar verilen örneklerle ilgili çözümler gerçekten başarılı.Kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.
 • Tuncer G. Bir günde bitirdiğim kitaplardan..Yazar küçük hikaye ve tavsiyelerle stresle başa çıkmanın,onu normal seviyelere indirmenin yollarını anlatmış.Konuya ilgisi olanlara tavsiye ederim.

Diğer Kitaplarım